Humagrip Raceala si Gripa 16 comprimate
111

Humagrip Raceala si Gripa 16 comprimate

3.99/5 (111)
Timp de retur Poti returna in 14 zile
Pret 3.94/5
Interes 5/5
Livrare 4/5
brand: Urgo
magazin: farmaciasilva.ro/
Produs popular produs popular cu 111 vizualizari recente

Descriere

Prospect: Link ANM Compozitie 1 comprimat de zi contine: paracetamol 500 mg, clorhidrat de pseudoefedrina 60 mg si excipienti:celuloza microcristalina,amidon pregelatinizat,croscarmeloza sodica,stearat de magneziu,povidona K30. 1 capsula seara la culcare contine: paracetamol 500 mg, maleat de clorfeniramina 4 mg si excipienti:talc,laurilsulfat de sodiu,dioxid de siliciu coloidal anhidru,croscarmeloza sodica,eritrozina(E127),indigotina(E132),dioxid de titan(E171),gelatina. Substanta activa: carbocisteinum. Indicatii terapeutice: tratamentul simptomatic de scurta durata al starilor gripale insotite de cefalee si/sau febra si senzatia de nas infundat. Se recomanda numai adultilor si copiilor peste varsta de 15 ani. Contraindicatii Copii sub 15 ani. Hipersensibilitate la una dintre componentele produsului. Risc de glaucom cu unghi inchis. Risc de retentie urinara in afectiunile uretro-prostatice. Hipertensiune arteriala severa sau hipertensiune arteriala slab controlata prin tratament. Insuficienta coronariana severa. Asocierea cu IMAO neselctive(iproniazida). Ascocierea cu medicamente vasoconstrictoare ca de exemplu bromocriptina,pergolida,lisurida,cabergolina,ergotamina,dihidroergotamina si alte medicamente pentru usurarea congestiei nazale,indiferent ca cestea se administreaza oral sau nazal(fenilpropanolamina,fenilefrina,efedrina).Asocierea cu metilfenidat.Convulsii in antecedente.Alaptare.In general nu se recomanda administrarea la femei gravide. Precautii Absenta unei ameliorari sau agrvarea simptomatologiei dupa 4 zile de tratament,aparitia unei reactii alergice,a tahicardiei,palpitatiilor,hipertensiunii arteriale,aritmiilor,a greturilor sau a unor semne neurologice impun intreruperea tratamentului si solicitarea unui control medical. Paracetamolul si metabolitii sai sunt excretati in special in urina si de aceea,in insuficienta renala severa,intervalul dintre prize trebuie sa fie marit la 8 ore. Daca se administreaza si alte medicamente trebuie verificat continutul lor in paracetamol pentru a evita supradozajul. La adulti si copii cu greutatea peste 50 kg,doza totala de paracetamol nu trebuie sa depaseasca 3 g pe zi.Pseudoefedrina este un a-simpatomimetic cu actiune vasoconstrictoare,motiv pentru care Humagrip se administreaza cu prudenta in hipertiroidie,hipertensiune arteriala,afectiuni cardiace,psihoze sau diabet zaharat.In interventiile chirurgicale programate se va intrerupe tratamentul cu cateva zile inainte,datorita riscului aparitiei puseelor hipertensive si a aritmiilor cardiace intraoperator,in cazul in care se face anestezia cu un compus volatil halogenat.Se evita asocierea cu alte simpatomimetice. Datorita continutului in pseudoefedrina au fost descrise tulburari neurologice ca de exemplu halucinatii,convulsii,tulburari de comportament,agitatie si insomnie,mai frecvent la copii,dupa administrarea de medicamente vasoconstrictoare si in particular,in timpul episoadelor febrile sau in supradozaj.Datorita clorfeniraminei se recomanda in timpul tratamentului evitarea consumului de alcool ,de medicamente continand alcool si de sedative.Ingestia de alcool poate afecta vigilenta in cazul conducatorilor auto sau al celor care manipuleaza diferite utilaje.In tratamentul asociat cu IMAO selective(toloxona,moclobemid0,deoarece nu exista date disponibile si nu a putut fi evaluata existenta unei inetractiuni a acestora cu a-simpatomimetice vasoconstrictoare asa cum a fost documentat in cazul IMAO neselctive,pacientul trebuie informat in legatura cu efectele asocierii cu IMAO neselctive.Se va utiliza cu prudenta in insuficienta hepatica si /sau renala,datorita riscului de acumulare cu efecte toxice.Se impune administrarea cu atentie la persoanele varstnice cu tendinta crescuta la hipotensiune ortostatica,vertij,sedare,constipatie cronica(risc de ileus paralitic),hipertrofie prostatica. Mod de administrare: Durata maxima este de 4 zile. Se va respecta un interval intre prize de cel putin 4 ore. Doza recomandata este de un comprimat alb de zi dimineata si o capsula albastra seara inainte de culcare. Daca este nevoie se mai pot lua comprimate albe la pranz si seara, dar nu trebuie sa se depaseasca 3 comprimate albe si o capsula albastra pe zi. Prezentare: cutia contine 12 comprimate si 4 capsule ; tratament pentru 4 zile .

Caracteristici

  • Categorie: Raceala si gripa
  • Marca: Urgo
  • Pret: 35 lei
  • Vanzator: farmaciasilva.ro/
  • Cod: 928
*generate pe baza descrierii. Verificati pe site-ul comerciantului

Livrare

  • Livrare prin curier
  • Livrare prin easybox

Plata

  • Plata card
  • Plata ramburs la curier
  • Plata transfer bancar / Ordin de plata

Compara produse similare

Humer Stop Virus Spray nazal 15 ml
3.92/5

Humer Stop Virus Spray nazal 15 ml

62
31 LEI info
Humer Decongestionant spray 50 ml
3.64/5

Humer Decongestionant spray 50 ml

66
69 LEI info
Humer Spray Nazal Adulti 150 ml
3.67/5

Humer Spray Nazal Adulti 150 ml

81
70 LEI info
Humer Spray Nazal Copii 150 ml
3.62/5

Humer Spray Nazal Copii 150 ml

60
70 LEI info
Otosan Gel Gat Forte14 stick x 10ml
3.87/5

Otosan Gel Gat Forte14 stick x 10ml

54
35 LEI info
Otosan Spray Nasal copii 30ml
3.87/5

Otosan Spray Nasal copii 30ml

53
35 LEI info
Ulei Biomicin Forte, A3, 10 ml, Fares
3.87/5

Ulei Biomicin Forte, A3, 10 ml, Fares

52
35 LEI info
Sterimar Cupru 50ml
3.87/5

Sterimar Cupru 50ml

55
35 LEI info
Olioseptil Bronches (Bronhii), 15 capsule
3.85/5

Olioseptil Bronches (Bronhii), 15 capsule

50
36 LEI info
Boiron Coryzalia 40 drajeuri
3.87/5

Boiron Coryzalia 40 drajeuri

52
34 LEI info
Calmotusin balsam spray cu argint coloidal-fara alcool 20ml DACIA PLANT
3.81/5

Calmotusin balsam spray cu argint coloidal-fara alcool 20ml DACIA PLANT

26
34 LEI info
Fluend 12 capsule
3.86/5

Fluend 12 capsule

51
36 LEI info
Nurofen SR 300 mg 12 comprimate cu eliberare prelungita Reckitt Benckiser
3.82/5

Nurofen SR 300 mg 12 comprimate cu eliberare prelungita Reckitt Benckiser

35
36 LEI info
Voseptol - Plantavorel, 40 tablete
3.87/5

Voseptol - Plantavorel, 40 tablete

55
36 LEI info
Fervex adulti cu aroma de zmeura x 8plicuri
3.90/5

Fervex adulti cu aroma de zmeura x 8plicuri

61
33 LEI info
Zdrovit Gripovit Max C Ghimbir si miere 10 plicuri
3.91/5

Zdrovit Gripovit Max C Ghimbir si miere 10 plicuri

64
33 LEI info
GripStop Spray nazal 20 ml
3.86/5

GripStop Spray nazal 20 ml

55
37 LEI info
Fares Biomicin forte A15 15 capsule moi
3.88/5

Fares Biomicin forte A15 15 capsule moi

50
33 LEI info
Strepsils Intensiv Miere si Lamaie 8.75 mg 16 comprimate
3.90/5

Strepsils Intensiv Miere si Lamaie 8.75 mg 16 comprimate

60
33 LEI info
Biosept forte capsule moi 20cps FARES
3.82/5

Biosept forte capsule moi 20cps FARES

27
33 LEI info
Fervex pentru Adulti 500mg/200mg/25mg 8 plicuri
3.88/5

Fervex pentru Adulti 500mg/200mg/25mg 8 plicuri

52
33 LEI info
AGHORAS Iron Strong Fier Ionic Organic, 480ml
3.83/5

AGHORAS Iron Strong Fier Ionic Organic, 480ml

30
33 LEI info
Calmotusin bomboane cu miere si eucalipt fara zahar x 20buc
3.93/5

Calmotusin bomboane cu miere si eucalipt fara zahar x 20buc

70
33 LEI info
Gripvis 1.6 mg/ml Spray nazal 20 ml
3.85/5

Gripvis 1.6 mg/ml Spray nazal 20 ml

51
37 LEI info
Calmotusin 60 cp masticabile Dacia Plant
3.89/5

Calmotusin 60 cp masticabile Dacia Plant

57
33 LEI info
Olynth HA 1mg/ml spray nazal 10 ml
3.86/5

Olynth HA 1mg/ml spray nazal 10 ml

44
33 LEI info
Fares Biosept sirop 250ml
3.88/5

Fares Biosept sirop 250ml

52
33 LEI info
Sinulan Forte 30 tablete
3.91/5

Sinulan Forte 30 tablete

60
32 LEI info
Strepsils Intensiv Portocale fara zahar 16 comprimate
3.99/5

Strepsils Intensiv Portocale fara zahar 16 comprimate

91
32 LEI info
Bixtonim Xylo Aroma 1mg/ml spray nazal 10ml
4.01/5

Bixtonim Xylo Aroma 1mg/ml spray nazal 10ml

154
32 LEI info
Zdrovit Gripovit Max C fara zahar 10 plicuri
3.92/5

Zdrovit Gripovit Max C fara zahar 10 plicuri

63
32 LEI info
Nurofen 200 mg 24 drajeuri
3.86/5

Nurofen 200 mg 24 drajeuri

60
38 LEI info
Coldrex Junior Hotrem 10 plicuri
3.90/5

Coldrex Junior Hotrem 10 plicuri

55
32 LEI info
Gripovit Junior x 10 plicuri
3.96/5

Gripovit Junior x 10 plicuri

119
38 LEI info
Gripovit Max C x 10 plicuri
3.98/5

Gripovit Max C x 10 plicuri

90
32 LEI info
Sinomarin Mini Spray decongestionant nazal hipertonic 30 ml
3.89/5

Sinomarin Mini Spray decongestionant nazal hipertonic 30 ml

53
32 LEI info
Alevia Gripalin Sirop 150 ml
3.88/5

Alevia Gripalin Sirop 150 ml

50
32 LEI info
Rinopanteina unguent nazal 10 g
3.87/5

Rinopanteina unguent nazal 10 g

61
38 LEI info
Sinulan Duo Forte 60 tablete
3.85/5

Sinulan Duo Forte 60 tablete

56
38 LEI info
Afrin 0,5mg/ml Spray Nazal 15ml
3.88/5

Afrin 0,5mg/ml Spray Nazal 15ml

47
32 LEI info
Diakof x 100ml sirop
3.89/5

Diakof x 100ml sirop

73
39 LEI info
Sterimar Mangan 50ml
3.85/5

Sterimar Mangan 50ml

56
39 LEI info
Sirop de echinacea si propolis 500ml DOREL PLANT
3.84/5

Sirop de echinacea si propolis 500ml DOREL PLANT

28
31 LEI info
Sirop de catina 500ml DOREL PLANT
3.83/5

Sirop de catina 500ml DOREL PLANT

24
31 LEI info
Sterimar Hypertonic 50 ml
3.84/5

Sterimar Hypertonic 50 ml

55
39 LEI info
Olioseptil Gorge - Larynx pentru gat, 24 comprimate
3.78/5

Olioseptil Gorge - Larynx pentru gat, 24 comprimate

33
40 LEI info
Theraflu Raceala si Tuse x 16 cps
3.83/5

Theraflu Raceala si Tuse x 16 cps

54
40 LEI info
Pure Life Argentum+ KIDS Argint nanocoloidal ionic, 480ml
3.92/5

Pure Life Argentum+ KIDS Argint nanocoloidal ionic, 480ml

58
30 LEI info